موضوعات
   
عضویت در سایت
نام کاربری:
رمز عبور:
ثبت نام
پیوندها
 


 
آمار بازدید
 
بازدید کل:2984576 نفر
بازدید امروز:1341 نفر
افراد آنلاین:68 نفر
 
 
    
نقش سلول های بنیادی در درمان آسیب‌های نخاعی

از آنجا که نورون های ( سلول های عصبی ) سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع ) پس از آسیب قادر به ترمیم یا جایگزینی خود نیستند ، محققان در حال تحقیق هستند که آیا پیوند سلول ها به منطقه آسیب دیده می تواند باعث بازگشت فعالیت ها شود یا خیر .

اخبار فارسی بازدید:۲۴۳۵ ۱۴:۳۵ ۱۳۹۰/۷/۲۴ ادامه

یکی از چالش های بزرگ محققان ، به دست آوردن سلول هایی است که بتوانند همانند سلول های عصبی مغز یا نخاع فعالیت کنند. از آنجا که در بدن انسان نورون های جایگزین برای پیوند وجود ندارند ، تلاش می شود که سلول های دیگری پیدا شود تا قابل تبدیل به سلول های عصبی باشند . یکی از منابع بالقوه برای این موضوع سلولهای " بنیادی " حاصل از جنین انسان است . کمتر از یک هفته پس از لقاح ، سلول های جنین شروع به تغییراتی می کنند ، به این صورت که انواع خاصی از سلولها ، از جمله سلولهای استخوانی ، سلولهای گلبول قرمز خون ، سلول های عضلات قلب ، و غیره .شروع به شکل گرفتن می کنند .

پس زدن پیوند مقوله ای است که محققان با آن مواجه هستند

جدا از بحث ایجاد و کشتن جنین انسان ، پژوهشگران سلول های بنیادی با چالش دیگری مواجه هستند که تا حدی عملی و تا حدی اخلاقی است . موضوع این است که سیستم ایمنی بدن می تواند تشخیص دهد که چه قسمتهایی متعلق به بدن هستند و چه بخشهایی نیستند . هر سلول بدن در سطح دیواره سلولی خود دارای مولکولهای پروتئین است که آن سلول را به عنوان بخشی از بدن معرفی می کند ( این پروتئین ها به آنتی ژن های لوکوسیت انسان (HLA) (human leukocyte antigens ) معروف هستند ) . این شاخص ها بوسیله سلول های سیستم ایمنی بدن ما شناسائی می شوند. اگر سیستم ایمنی بدن تشخیص دهد که یک شاخص مخصوص بدن نمی باشد ، زنگهای خطر به صدا در آمده و به آن حمله می کند. این مسئله اجازه می دهد که سیستم ایمنی بدن ما ، کار شناخت و مبارزه با مهاجمانی که به شکل باکتری ها ، ویروس ها ، و قارچ ها وارد بدن می شوند را انجام داده و ما را از بیماریهایی که می توانند با عث مرگ ما شوند ، محفاظت می نماید .

با این حال ، این توانایی سیستم ایمنی بدن به هنگام پیوند یک بافت از یک فرد ( یا حیوان) به بدن فردی دیگر یک مشکل جدی محسوب می شود .چرا که سیستم ایمنی بدن معمولا پیوند را به عنوان یک خارجی شناسایی کرده و حمله به آن راشروع می کند . این حمله می تواند توسط سلولهای استفاده کننده از سلاحهای شیمیایی که توانایی کشتن سلول های دیگر را دارند ، انجام شود . این فرایند به عنوان " پس زدن پیوند " شناخته شده است .

سلولهای بویایی ، گزینه ای دیگر برای سلول های بنیادی جنینی

با توجه به مشکلات ، نگرانی ها ، و جنجال ها یی که پیرامون استفاده از سلولهای بنیادی جنینی برای پیوند مطرح شده ، برخی از پژوهشگران انواع دیگری از سلول ها را برای این امر مورد تحقیق و بررسی قرار داده اند . در حال حاضر یک نوید ، استفاده از منبع سلول های بویایی است که در یکی از سینوس های مربوط به بینی یافت می شوند. این سلول ها در حال حاضر بخشی از سیستم عصبی ما هستند و عملکرد آنها باعث احساس بویایی می شود . سلولهای بویایی از جمله نورون هایی هستند که از اجداد سلول های بنیادی محسوب شده و می توانند به شکل سلولهای عصبی ، و سلول های OEG (سلول های بویایی ensheathing glia ؛ که گاهی اوقات به عنوان OEC نیزنامیده می شوند) متمایز شوند . سلول های OEG به طور معمول احاطه کننده و محافظ نورون هایی هستند که بخشی از دستگاه بویایی را تشکیل می دهند و به تشکیل آن دسته از سلول های عصبی که برای اولین بار در حال ایجاد هستند کمک می نمایند و پس از آن نیز در صورت نیاز به ترمیم خود می پردازند . آنها می توانند " عواملی " را ترشح کنند که باعث تحریک رشد نورون می گردند . همچنین سلول های OEG مسیر یا چارچوبی را فراهم می کنند که طی آن نورون رشد می کند . این واقعیت که سلول های عصبی بویایی ، بر خلاف نورون های دستگاه عصبی مرکزی ، می توانند خود را ترمیم کنند ، یکی از دلایلی است که پژوهشگران آنها را تحت مطالعه قرار داده اند .

سلول‌های شعاعی نخاع مشابه سلول های بنیادی نورونی هستند

دانشمندان کانادایی گروه جدیدی از سلول‌ها را در نخاع یافتند که همانند سلول‌های بنیادی نورونی رفتار می‌کنند و می‌توانند راه جدیدی را در درمان آسیب‌های نخاعی ارائه کنند.

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا با همکاری موسسه علوم مغزی آلن و موسسه نورولوژیکی مونترآل با استفاده از مجموعه‌ای شامل 122 ژن نشانگذار دریافتند که بعضی از سلول‌های شعاعی نخاع شباهت بسیاری به گروه‌های سلول‌های بنیادی نورونی دارند.

دستگاه عصبی قادر به ترمیم خود نیست بنابراین با شناسایی این سلول‌های بنیادی جدید شبیه به سلول‌های شعاعی نخاع و با کمک ژن‌ها می‌توان این سلول‌ها را به روشی فعال کرد که قادر باشند قسمت‌های آسیب دیده نخاع بزرگسالان را در طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله تحلیل عضلانی نخاعی، "ام. اس" و قطع نخاع را بازسازی کنند.

این دانشمندان در تحقیق بر روی سلول‌های بنیادی نورونی از بعضی ژن‌های شناخته شده که برای یافتن سلول‌های مستقر در وسط نخاع به عنوان نشانگذار رفتار می‌کنند، استفاده کردند.

پیش از این سلول‌های بنیادی نورونی در داخل نخاع کشف شده بودند، درحالی که این گروه جدید در سلول‌های شعاعی نخاع و در لبه‌های طناب نخاعی شناسایی شدند.

موقعیت این سلول‌های تازه کشف شده به طور شگفت انگیزی مناسب است و می‌تواند با حداقل آسیب‌های جانبی به ترمیم نخاع در طول بیماری و یا پس از یک تصادف کمک کند.

بندهای پاره شده در بیمارستان امام خمینی جوش داده می شود

در بیمارستان امام خمینی عمل پیوند برای بیماران آسیب نخاعی انجام می گیرد. عمل پیوند نخاع شرایط خاصی دارد و برای همه امکان‌پذیر نیست. بعضی از معیارهای انتخاب این‌ها هستند: سن بیمار زیر 50 سال باشد، طول ضایعه نخاعی کمتر از 10 میلی‌متر باشد. امکان گرفتن MRI از بیمار باشد، مثلا فلزی در بدن بیمار نباشد.

در مرحله اول بیماران واجد شرایط را برای پیوند ثبت‌نام می‌کنند. بعد یکی از اعصاب محیطی‌شان به عنوان نمونه برداشته می‌شود و به اتاق تمیز در بانک اعضای پیوندی منتقل می‌شود و از آن نمونه کشت تهیه می‌شود و سلول‌هایش رشد می‌کنند. معمولا بعد از  دو سه هفته سلول‌ها به حدی می‌رسند که مناسب پیوند می‌شوند.

در این مرحله است که مریض برای بار دوم بستری می‌شود و به اتاق عمل می‌رود. همزمان با شروع عمل جراحی، یک گروه دیگر شروع می‌کند به برداشت سلول‌های شوان از محیط کشت. بعد این سلول‌ها به اتاق عمل منتقل و به مریض تزریق می‌شود.

فعلا این عمل فقط در بیمارستان امام انجام می‌شود، چون تأسیسات اتاق تمیز این بیمارستان منحصر به فرد است.

ترمیم ضایعات نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی در ایران

اکنون پژوهشگران داخلی پژوهشگاه رویان نیز موفق شده اند در فاز آزمایشگاهی ضایعات نخاعی را با استفاده از سلولهای بنیادی در فاز حیوانی درمان کنند ولی کمیته اخلاق هنوز اجازه استفاده از این نتایج در مدلهای انسانی را نداده است.

پژوهشگران امیدوارند به زودی بتوانند با تایید نتایج پزشکی از درمان های نوین برای ترمیم آسیب های نخاعی بهره بگیرند.

منبع: بنیان


نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
     
     
 
جمعه 9 مهر 1395
جستجو
 
 
همایش ها
 
 
مرجع اطلاعاتی
 
 

آزمايشگاه مجازي

 

قدرت گرفته از سایت ساز سحر